Obserwatorzy

środa, 13 czerwca 2012

OPIEKA NAD PACJENTEM ZE ZŁAMANIEM W OBRĘBIE STAWU BIODROWEGO LUB MIEDNICY

Urazy w obrębie stawu biodrowego i miednicy są najczęstszymi urazami leczonymi w oddziałach chirurgii urazowo - ortopedycznej, należą do nich przede wszystkim złamania szyjki kości udowej złamania przezkrętarzowe kości udowej, złamania kości miednicy, złamania kości udowych. Urazy te najczęściej zdążają się u osób starszych, choć mogą wystąpić u osób młodych,. Są to najbardziej niebezpieczne złamania ze względu na powikłania przede wszystkim u pacjentów w podeszłym wieku, osób z niedowładami oraz osób obniżoną samoopieką i zaburzeniami układu ruchu. Główne powikłania to zapalenia płuc, zakrzepica żył głębokich oraz najtrudniejsze w leczeniu w praktyce pielęgniarskiej - odleżyny.Nawet najlepsza opieka pielęgniarska nad pacjentem, prowadzona z zachowaniem wszelkich zasad i standardów nie jest skuteczna, jeśli nie zaistnieje współpraca całego personelu, a przede wszystkim, gdy brakuje współpracy ze strony pacjenta i jego rodziny. Pacjenci przyjęci w oddział ze urazem zgłaszają silnie dolegliwości bólowe. Dlatego ważne jest niezwłoczne zaplanowanie leczenia przeciw bólowego, które zmniejszy dyskomfort pacjenta i umożliwi jego współpracę z zespołem terapeutycznym. Po zebraniu informacji o stanie zdrowia, chorobach współistniejących oraz potrzebach chorego należy zaplanować plan opieki i profilaktyki przeciw odleżynowej, uwzględniając w nim udział pacjenta i rodziny. 
Należy poinformować chorego i rodzinę o możliwość wystąpienia odleżyn i uświadomić im ich rolę w procesie zapobiegania ich powstaniu. Pacjenci po opanowaniu bólu, gdy ich stan ogólny na to pozwala oraz nie ma przeciwwskazań ortopedycznych powinni poruszać się, chociaż w obrębie łóżka do „granicy bólu”, umożliwi to wczesną rehabilitacja przed operacyjna - ważna w tym momencie jest współpraca pielęgniarka – rehabilitant, oraz zapobiegnie powstaniu zmian patologicznych na skórze. Wczesne zdjęcie stosowanego w tego typu urazach buta gipsowego „derotacyjnego” lub zastąpienie go miękkim butem wykonanym z gąbki zapobiega powstaniu odleżyn na unieruchomionej stopie i ułatwia opiekę nad chorym oraz jego rehabilitację. Da to też możliwość obserwacji stanu złamanej kończyny.

Pacjenci w starszym wieku nie jednokrotnie maja problemy z owrzodzeniami żylnymi, ucisk wywołany butem derotacyjnym, jego niewygoda i materiał, z jakiego jest wykonany może doprowadzić do powstania zmian na skórze, które mogą być powodem dyskwalifikacji pacjenta z zabiegu operacyjnego, do którego będzie przygotowywany. Jeśli pacjent nie uruchomi się w łóżku, chociaż w zakresie umożliwiającym mu samodzielne zaspokajanie najważniejszych potrzeb życiowych takich jak spożywanie posiłków, może to wpłynąć na jego ogólny stan zdrowia oraz na zmiany w jego psychice doprowadzając niejednokrotnie do powstania zmian demencyjnych lub pogłębienia już istniejących. Pacjenci tacy z powodu bólu, odwodnienia, złego odżywienia i urazu są niejednokrotnie zdezorientowani i nie wiedzą gdzie są, w momencie opanowania i wykluczenia tych czynników stan ich ulega poprawie.


Pacjent leżący w łóżku ortopedycznym przy pomocy uchwytów może sam zmieniać pozycje ciała, daje to możliwość odciążania powierzchni ciała zagrożonych. Inaczej jest z pacjentami starszymi ze schorzeniami neurologicznymi i ograniczoną już wcześniej samoopieką oraz pacjentami, którzy nie chodzili zanim doszło do urazu. Wymagają oni intensywnej pomocy i opieki przeciw odleżynowej. Niezbędna jest zmiana pozycji wykonywana przez personel i rodzinę, która powinna nauczyć sie opieki nad chorym z wszczepioną endoprotezą stawu biodrowego, ale nierokującą szans na pełne odzyskanie sprawności fizycznej (ograniczenie poruszania, tryb „ fotelowy”). To właśnie od tej opieki, którą pacjent uzyska w domu zależeć będzie to czy powstaną odleżyny, czy endoproteza będzie użytkowana poprawnie, czy dojdzie do zwichnięcia jej w stawie, co dla chorego jest bardzo bolesne i zmusza do długiego okresu leżenia w łóżku. Rola pielęgniarki sprowadza się w tym momencie do roli edukatorki rodziny i pacjenta. Powinna ona wraz z lekarzem i rehabilitantem podjąć starania by najbliżsi chorego umieli zmienić pampersa, podsunąć basen, umyć chorego i zabezpieczyć skórę przed wysuszeniem, podrażnieniem i powstaniem odleżyn. Jeśli do tego doprowadzimy nasza rola w opiece domowej będzie polegała na pomocy, gdy rodzina sobie nie radzi, a powikłania takie jak odleżyny na pewno ulegną zmniejszeniu.

3 komentarze:

  1. Wpis jest ciekawy, ale bardzo trudno się go czyta. Czcionka efektywna, ale naprawdę trzeba się skupić, żeby dotrwać do końca.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wpis ciekawy, ale nie rozwiązuje problemu, co robić, kiedy pacjent z powodu choroby Alzheimera nie rozumie, dlaczego ma zmieniać pozycję w łóżku i jak tu wytłumaczyć, ze jest to konieczne, aby nie dostał odleżyn

    OdpowiedzUsuń
  3. Prz złamaniu biodra u mojej babci niezbędny okazał się sklep rehabilitacyjny internetowy, w którym zamawialiśmy wszystkie udogodnienia dla babci

    OdpowiedzUsuń