Zarówno osoby samodzielne zawodowo prowadzące indywidualne oraz grupowe praktyki zawodowe jak również pracujące na zasadzie umowy o pracę wykonują autonomiczny zawód pielęgniarki i położnej. Świadczą one usługi medyczne na rzecz pacjentów zgodnie z posiadanymi uprawnieniami, a ich zakres reguluje Ustawa z dnia 11 lipca 2011 roku o zawodach pielęgniarek i położnych (Dz.U. 2011, nr 174, poz.1039 z późn. zm.). Istnieją inne akty wykonawcze takie jak rozporządzenia Ministra Zdrowia będące aktami pomocniczymi dla ustawy zawodowej. Jednym z nich jest rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 lutego 2017 roku w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego (Dz.U. 2017 poz. 4970). Znajomość tego dokumentu jest kluczowa, jeśli chcemy rozmawiać o samodzielności zawodowej oraz jej zakresie zgodnie z ukończonym kształceniem przed i podyplomowym. Znajomość wspomnianego rozporządzenia istotna jest dla osób wykonujących między innymi niżej wymienione czynności:
➡️badanie fizykalne pacjentów,
➡️wykonywanie i interpretacja zapisu EKG,
➡️zlecania i samodzielne wykonywanie badań diagnostycznych,
➡️leczenie ran i owrzodzeń przewlekłych,
➡️wykonywanie zaawansowanych czynności ratowniczych.
Wiedza uzyskana po zapoznaniu się z przepisami prawnymi w oparciu o suplement do dyplomu ukończenia studiów I i II stopnia, oraz wykaz świadczeń zdrowotnych, do których jest uprawniona pielęgniarka i położna po ukończeniu kursu specjalistycznego, kwalifikacyjnego oraz specjalizacyjnego pozwala na pełne wykorzystanie posiadanych kompetencji. Jest to instrument prawny regulujący sposób wykonywania świadczeń oraz ich zakres w określonych sytuacjach.
Załącznik nr 3 przywoływanego rozporządzenia określa jakie leki pielęgniarka i położna może podać samodzielnie bez zlecenia lekarskiego swoim pacjentom. Natomiast paragraf 8, pkt. 1 i 2 regulują, jak udokumentować i przekazać informację lekarzowi sprawującemu opiekę nad pacjentem po tego typu interwencji zarówno w podmiocie leczniczym jak i poza nim. Dlatego tak istotna jest znajomość przepisów regulujących wykonywanie naszych zawodów.
Akty wykonawcze ulegają częstym zmianom jako grupa zawodowa powinniśmy obserwować ten proces jak również w nim uczestniczyć. Udział w procesie legislacji to niezwykle ważne narzędzie dające możliwość realnego wpływu na zachodzące przemiany prawne. Są one niezwykle istotne, takie działania dają nam realny wpływ na możliwość rozszerzenia naszych kompetencji zawodowych.
Rozszerzanie kompetencji zawodowych a co za tym idzie samodzielności zawodowej jest bardzo ważne, ponieważ jesteśmy grupą wykonującą zawody autonomiczne, regulowane dyrektywą 36/2005/EU. Dyrektywa ta wpływa na wykonywanie naszych zawodów w każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Zgodnie z jej zapisami pielęgniarki i położne po zakończeniu kształcenia przed dyplomowego powinny być gotowe do przyjęcia pełnej odpowiedzialność za planowanie, organizowanie i zarządzanie opieką, którą świadczą na rzecz pacjenta. W ustawie zawodowej znajdują się liczne odwołania do wspomnianej dyrektywy. Jej zapisy wpływają na formę i przebieg kształcenia przed i podyplomowego poprzez wykorzystanie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, Ministerstwa Zdrowia oraz zaleceń i standardów opieki tworzonych przez pielęgniarskie towarzystwa międzynarodowe oraz krajowe na bazie medycyny opartej na faktach.
Niezależnie od posiadanego stopnia wykształcenia czy ukończonych kursów wszyscy przedstawiciele naszych zawodów mają obowiązek ciągłego kształcenia i aktualizacji swoich kompetencji zawodowych. Powinno ono dotyczyć każdego obszaru udzielanych przez nas świadczeń. Dlatego zachęcam wszystkich członków naszej Izby do podjęcia takiej właśnie formy kształcenia ustawicznego. Informacje o różnych formach doskonalenia podyplomowego oraz informacje na temat zmian w przepisach znajdziecie na stronie Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku. Zapraszam Was do śledzenia ogłoszeń i korzystania z dofinansowanej formy kształcenia podyplomowego z unijnymi programami włącznie.
Na zachętę przedstawiam Wam jak wyglądały warsztaty z zakresu wykonywania resuscytacji krążeniowo - oddechowej wraz z użyciem AED podczas IV Ogólnopolskiego Zjazdu Pielęgniarek Medycyny Szkolnej w dniach 30-31 sierpnia 2022 w Warszawie. Miałam zaszczyt poprowadzić te warsztaty dla grupy około 120 pielęgniarek szkolnych. Podczas tych warsztatów miałam okazję zachęcić koleżanki z całej Polski do wzięcia udziału w dofinansowanych kursach specjalistycznych RKO. Kurs ten rozszerza nasze uprawnienia o możliwość samodzielnego założenia maski krtaniowej która umożliwia lepszą i bezpieczna wentylację pacjentów.
Źródła:
⏩Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (akt jednolity obowiązujący na dzień 28/06/2022
⏩Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 lutego 2017 r. w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz